Aké programy by nemali vo vašom počítači chýbať?

Domáci počítač, ale aj ten, ktorý sa využíva v kanceláriách, disponuje určitými programami, ktoré sú pre jeho fungovanie veľmi dôležité. Ak je v počítači nainštalovaných viac programov, ktoré ani nevyužívate, tak sa jeho chod zbytočne spomaľuje. To je dôvod, kvôli ktorému si musíte vyberať len programy, ktoré naozaj potrebujete a budete ich pravidelne využívať.

Ak máte problém si vybrať tie správne programy, prípadne máte pocit, že by ste nevybrali ten správny a nerozumiete sa do inštalácie a nastavovania, existuje pre Vás riešenie. Ak ste jeden z tých užívateľov, ktorý potrebujú počítač len používať, tak si kúpte počítač s predinštalovaným operačným systémom. Systémy ako iOs a Windows majú všetky tieto programy štandardne nainštalované a pripravené na prvé použitie rovno z krabice. Môžete tento prístup priviesť ešte ďalej tým, že si kúpite all-in-one PC systém, čiže počítač, ktorý sa skladá len z obrazovky, do ktorej sú integrované všetky ostatné súčasti počítača, spravidla okrem klávesnice. Takéto systémy sú veľmi ľahko použiteľné hneď po zakúpení.

Najužitočnejšie programy na PC. Ktoré to sú?

Medzi najužitočnejšie programy na PC môžeme zaradiť predovšetkým antivírusové programy, internetové prehliadače, grafické programy, kancelársky software a multimédiá.

  • Antivírusové programy. Antivírus je pre váš počítač veľmi dôležitý, pretože ho chráni pred vírusmi a iným nebezpečenstvom. Zabudnite na to, že čím viac antivírusových programov nainštalujete, tým bude počítať lepšie ochránený, pretože tak to nie je. Antivírové programy sa potom navzájom detekujú a môžu ten druhý antivírusový program vyhodnotiť ako vírus. Poznáme viacero takýchto programov, ktoré si môžete zakúpiť, alebo stiahnuť zdarma z internetu.
  • Internetové prehliadače. Slúžia predovšetkým na surfovanie po internete. Vďaka nim nájdete internetové stránky rýchlejšie, efektívnejšie a samozrejme aj bezpečnejšie. Aj internetové prehliadače sú rôzne, líšia sa predovšetkým funkciami, rýchlosťou a podobne.
  • Multimédia. Ide vlastne o rôzne prehrávače hudby a videí, vďaka ktorým môžete prehrávať hudobné súbory a filmy. Zároveň sa niektoré z nich využívajú na napaľovanie CD, DVD, a Blue-Ray diskov. Najlepšie sú tie, ktoré sa vyznačujú viacerými funkciami a zároveň je možné ich jednoducho ovládať.
  • Kancelársky software, alebo kancelársky balík. Dobrý kancelársky balík by mal obsahovať textový editor, program na tvorbu grafov a prácu s tabuľkami, kresliaci softvér a podobne.
  • Medzi najužitočnejšie programy na PC patria aj grafické programy. Slúžia na prehliadanie a úpravu grafických súborov.