Je DSL internet prežitok alebo má stále svoje opodstatnené miesto?

S optikou sa samozrejme DSL nemôže rovnať rýchlosťou ani cenou. Tam, kde sú dostupné optické siete je logické, že zákazníci si budú voliť optické pripojenie. Ak optika nie je k dispozícii, je DSL stále v hre.

Po kábli alebo bez

Na výber je ich hneď niekoľko, ako káblových tak aj bezkáblových riešení. Je na vás, čomu viac inklinujete a čo máte k dispozícii. Vo všeobecnosti je známe, že káblové pripojenie je stabilnejšie, ako bezdrôtové, ktoré môže byť ovplyvnené zlým počasím, snežením, hmlou či búrkou. Je to riziko, ktoré sa samozrejme dá podstúpiť.

DSL nové a lepšie

Možno si spomínate na najstaršie pripojenie realizované prostredníctvom telefónnej linky, známe ako Dial-up. Neskôr sa začalo používať DSL internetové pripojenie, ktoré sa teší podpore do súčasnosti. Je to najmä z dôvodu najširšej dostupnosti (je všade tam, kde sú natiahnuté telefónne káble) a podpory mobilných operátorov spolu s ďalšími regionálnymi poskytovateľmi. Došlo aj k zväčšovaniu prenosovej rýchlosti známej hlavne pri typoch VDSL. Dosiahnuť sa dá rýchlosť až 80 Mbit/s.

Porovnanie cien si môžete pozrieť na http://www.zive.sk/clanok/110968/zriadujeme-pevny-dsl-internet-ktora-ponuka-sa-oplati

DSL pripojenie využíva telefónne káble, ktoré sú k dispozícií pravdepodobne v každej obci. Dôležitá je ich kondícia a kvalita. Novšie káble dokážu vygenerovať vyššiu prenosovú rýchlosť. Kvalita linky a vzdialenosť od ústredne sú ale zásadné. Pri VDSL variante je možné hrať aj online multiplayer hry.

Bezdrôtová alternatíva v podobe LTE

Za zmienku stojí určite spomenúť aj vysokorýchlostné LTE pripojenie. Ide o bezdrôtové pripojenie realizované cez licencované frekvencie rádiových vĺn. U zákazníka je nainštalovaná anténa namierená na vysielač poskytovateľa LTE siete (medzi anténou a vysielačom nesmie byť prekážka). Z antény následne vedie ethernetový kábel priamo do vášho počítača, alebo routra pre domácu wifi sieť. Ak vás to zaujalo, v prvom rade si zistite, či ste v pokrytí tejto siete. Z dôvodu popularity sa na rozširovaní pokrytia tejto siete stále pracuje