Čo ste o optickom internete nevedeli

Dnešná doba vyžaduje rýchle internetové pripojenie a do popredia záujmu sa dostávajú technológie, ktoré umožňujú veľmi rýchly prenos dát. Prevádzkovatelia internetu sa preto často snažia poskytnúť svojim klientom čo najrýchlejší internet, optický internet. V dnešnom článku si o ňom povieme viac.

Čo je optický internet?

Optický internet je v podstate optický kábel, ktorý sa skladá z určitého počtu vlákien vyrobených zo skla alebo plastov. Tieto vlákna vedú svetelné signály (svetlo alebo infračervené žiarenie) a prenášajú tak dáta aj na dlhé vzdialenosti vysokou rýchlosťou (až 111 Gb / s), a to s veľmi malým útlmom oproti klasickým elektrickým káblom alebo dokonca bezdrôtovému prenosu Wi-Fi.

Ako funguje prenos ?

Každé jednotlivé vlákno je schopné prenášať veľa nezávislých signálov (každý s použitím inej vlnovej dĺžky svetla) a môže tak obslúžiť veľa ľudí pripojených na internet, môže prenášať signál internetu, zároveň napríklad signál digitálnej televízie a ďalších služieb poskytovaných jednotlivými providermi. Vlákno navyše nie je vodivé, je nehorľavé a imúnne voči elektrickému rušeniu, a teda aj napríklad voči úderom blesku.

Ako sa šíri optický internet?

Na šírenie optického internetu sa najčastejšie optické káble ťahajú zakopávaním do zeme. Niekedy sa však využívajú aj existujúce stĺpy iného vedenia. Optické káble sú pomerne lacné a provideri nemajú problém ponúkať s ich použitím rýchlosť pre koncových zákazníkov v stovkách Mbit / s (100 Mbit / s, 256 Mbit / s, 512 Mbit / s).

Optický internet je momentálne a aj najbližších pár rokov bude jednoznačne najlepšou voľbou. Jeho prednosťou je hlavne spoľahlivosť a stabilita, pretože nepodlieha rušeniu a odrazom signálu ako je tomu pri bezkáblových technológiách.