Budúcnosť internetu patrí optickým vláknam

V súčasnosti nepoznáme rýchlejšie a spoľahlivejšie internetové pripojenie, aké nám ponúka optický internet. Jeho potenciál sme však ešte stále nevyužili naplno.

Hoci samotná technológia nie je najmladšia. Rozmach zaznamenáva len posledné dve desaťročia. Experimentovanie s prvými optickými vláknami začalo už v 70. rokoch minulého storočia.

Niekoľko trendov

Expandovanie optických sietí je zdôvodnené niekoľkými dôležitými faktormi. Medzi ne patrí súčasné využívanie 3G a 4G sietí (vývoj 5G), zvyšovanie počtu zariadení pripojených k internetu, zvyšujúci sa počet data centier a vládne iniciatívy pre rozvoj infraštruktúry širokopásmového internetového pripojenia.

Pokrytie optických sietí bude rásť aj v najbližších rokoch. Európska komisia sa usiluje o zabezpečenie rýchlosti internetu 30 Mb/s (a viac) do roku 2020. Realizovať to chce predovšetkým prostredníctvom optických sietí. Vysokorýchlostný internet je jedným z hlavných katalyzátorom, ktorý poháňa krajiny vpred po ekonomickej aj sociálnej stránke. Zaujímavým fenoménom a dôkazom opodstatnenosti optických sietí svedčia aj rozvojové krajiny, ktoré sa rozhodli uprednostniť investície do optických sietí pred dopravnou infraštruktúrou.

Rekordy dosiahnuté technológiou optických sietí

Optické vlákna poskytujú rýchlosti prenosu dát, ktoré obyčajní používatelia nie sú schopní naplno využiť. Naopak, dátové centrá áno. Na zvyšovaní prenosovej kapacity, rýchlosti a prenosovej vzdialenosti sa stále pracuje.

Doposiaľ sa v laboratórnych podmienkach podarilo dosiahnuť dátový tok o veľkosti 111 Gb/s. Na Kalifornskej univerzite sa vedcom podarilo preniesť signál na vzdialenosť 7 456 míľ bez akýchkoľvek prekážok vo frekvencii (bežne len 25 míľ). Pri tomto experimente boli zároveň výskumníci schopní zvýšiť intenzitu prenosového signálu až o 2 000%.